Agjencia Zhurnal.mk.

Petkov më 18 janar vjen në Maqedoni, Shkupi dhe Sofja të gatshëm për dialog konstruktiv

Shkup, 6 janar – Kryeministri i ri bullgar Kiril Petkov njoftoi për vizitën e tij të parë në Maqedoninë e Veriut më 18 janar. Garanca nga Shkupi për gatishmërinë për një dialog konstruktiv për tejkalimin e dallimeve.

 

Presidenti Stevo Pendarovski siguron se Maqedonia e Veriut mbetet e fokusuar në agjendën evropiane dhe është e gatshme për dialog me Republikën e Bullgarisë për tejkalimin e situatës aktuale.

Në takimin e djeshëm me ambasadorin e BE-së, David Geer, u bisedua për zhvillimet politike në vend në prag të formimit të qeverisë së re, si dhe për pritshmëritë dhe mundësitë për përparim në perspektivat evropiane. Presidenti konkludoi se valorizimi i progresit të vendit tonë dhe fillimi i negociatave të anëtarësimit, në përputhje me rekomandimet e Komisionit Evropian, do të jetë një shtysë shtesë për procesin e reformave, veçanërisht në fusha kyçe si lufta kundër korrupsionit të lartë dhe rregull i ligjit, informon Zhurnal.

Ministri i Jashtëm Bujar Osmani deklaroi të hënën se vendi pret bisedime konstruktive me qeverinë e re bullgare dhe zhbllokim të shpejtë të procesit të integrimit evropian.

Shefja e kabinetit të kryeministrit bullgar Petkov, Lena Borislavova, pas seancës së djeshme të qeverisë, informoi se Bullgaria është e gatshme të japë dorën për fillimin e dialogut konstruktiv me Republikën e Maqedonisë së Veriut. Borislavova thekson gjithashtu se qëndrimi bullgar do të vazhdojë të mbrohet dhe argumentohet mirë dhe se korniza ekzistuese do të përmirësohet me formimin e pesë grupeve punuese që do të diskutojnë tema specifike.

Deputeti nga Ka Njerëz të tillë (ITN) Stanislav Balabanov me rastin e deklaratës në Facebook të liderit të partisë Slavi Trifonov, ka sqaruar se baza mbi të cilën duhet të vihet në marrëdhëniet me Republikën e Maqedonisë së Veriut është Marrëveshja për miqësi, fqinjësi të mirë dhe bashkëpunimi.

Qëndrimi i partisë sonë, sqaron Balabanov, është si ai i Trifonovit dhe bazohet në marrëveshjen e koalicionit – respektimi i marrëveshjes, dhe ideja për heqjen e vizave për qytetarët bullgarë për të hyrë në Shtetet e Bashkuara është një përmirësim.

“Ne do të shohim se si do të fillojnë negociatat, por nuk ka asnjë shans që kjo të ndodhë para se Republika e Maqedonisë së Veriut të përmbushë kushtet më të rëndësishme – të respektojë marrëveshjen me Bullgarinë, të nënshkruar në 2017, sepse deri më tani nuk i shohim duke e bërë këtë”, tha Balabanov./Zhurnal.mk

Related posts

Kovaçevski: Zhvillohen negociata që të sigurohet rrymë me çmime të ulëta

Xh M

Spasovski: Një ekip i MPB-së tashmë është rrugës për në Bullgari

Z.H

Lëvizja BESA: Zhvillimi i lagjeve është prioritet i kryetarit të ardhshëm të komunës, Fadil Zendeli

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More