Agjencia Zhurnal.mk.

Petar Petkoviq nesër merr pjesë në takimin e Kurtit me Vuçiqin: Ja skenari i Serbisë për këtë takim

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në takimin e nesërm me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti në Bruksel do të insistojë në formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, tha sot drejtori i të ashtuquajturës zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq.

 

“Pa formimin e Asociacionit, pa të drejtat kolektive që serbët në Kosovë duhet t’i marrin, nuk mund të flasim për ndonjë normalizim të marrëdhënieve”, u tha ai gazetarëve në Beograd.

Petkoviq, i cili do të jetë në Bruksel nesër si anëtar i delegacionit të Beogradit tha se do të insistojnë në çështje të tjera të rëndësishme në Bruksel, përfshirë çështjen e të zhdukurve.

Ai tha se Kurti s’mund t’i tregojë Serbisë se kë duhet ta ketë në delegacion, duke iu referuar kërkesës që Kurti e pati në takimin e 15 qershorit me Vuçiqin për ta përjashtuar Veljko Odalloviqin nga delegacioni serb.

Related posts

Reagon Kurti: U tronditëm nga vrasja e dy zyrtarëve të PDK-së në Pejë, ftoj organet e rendit që ta zbardhin rastin

D V

Specialja miraton pjesërisht apelet e Veselit, Selimit dhe Krasniqit lidhur me paraburgimin në Hagë

D V

Mbi 120 mijë vende pune të humbura në pandemi, qytetarët në pritje të pakos së dytë mbështetëse

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More