Agjencia Zhurnal.mk.

Pesë vendet që ende nuk kanë filluar vaksinimin kundër Kovid-19

rocesi i vaksinimit nuk ka filluar ende në Burundi, Eritrea, Haiti, Koreja e Veriut dhe Tanzania, vendet e vetme midis 194 vendeve anëtare të OBSH-së që nuk kanë nisur fushatën e tyre të imunizimit të popullsisë kundër coronavirusit të ri, raporton CNN.

 

“OBSH vazhdon të mbështesë këto vende në marrjen e vendimeve, nëse do të fillojnë vaksinimet,” tha një zëdhënës për AFP.Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tentros Antanom Gebregesus, kishte shprehur dëshirën për secilin vend për të filluar vaksinimin e punonjësve shëndetësorë dhe grupeve më të prekshme të popullsisë brenda 100 ditëve të para të 2021, një afat i cili skadoi në prill.“Ne po përballemi me një pandemi me dy shpejtësi, e nxitur nga pabarazitë”, tha Tentros.

Related posts

Filozofi ekstremist rus Aleksandar Dugin çmon lartë qëndrimin e Serbisë lidhur me Rusinë

D V

Lojërat Olimpike Dimërore do të zhvillohen së shpejti në Pekin, si është mjedisi i jetesës së sportistëve gjatë lojërave?

Z.H

Rusia ndalon furnizimin me gaz në Finland

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More