Agjencia Zhurnal.mk.

Pesë faktorë që rrisin rrezikun e kancerit të gjirit

Kanceri i gjirit është sëmundja malinje më e zakonshme te femrat

 

Kjo sëmundje është e lidhur me një sërë faktorësh dhe ne ndikojmë vetë në disa prej tyre.

Obeziteti

Obeziteti te femrat rrit rrezikun e kancerit të gjirit me 30-60 për qind. Ky hulumtim është kryer nga Organizata Botërore e Kancerit të Gjirit.

Qelizat yndyrore stimulojnë zhvillimin e estrogjenit të hormonit seksual femëror. Rritja e prodhimit të estrogjenit stimulon zhvillimin e qelizave tumorale.

Mos aktiviteti fizik

Aktiviteti fizik ndikon ndjeshëm në trupin tonë. Ka një efekt antiinflamator, forcon sistemin imunitar dhe ul nivelin e insulinës në trup. Kjo e bën më të lehtë për trupin që të luftojë vetë çdo shkaktar të mundshëm të sëmundjes, përfshirë kancerin e gjirit.

Rezultatet e pothuajse 30 studimeve shkencore konfirmojnë se rreziku për t’u sëmurur te gratë që ushtrojnë të paktën tre orë në javë reduktohet nga 30 deri në 40 për qind.

Zakonet e këqija të të ngrënit

Studime të shumta kanë konfirmuar se mishi i kuq dhe sheqeri stimulojnë zhvillimin e qelizave tumorale. Pirja e sasive më të mëdha të alkoolit ndikon në prodhimin më të fortë dhe më të shpejtë të estrogjenit, duke rritur kështu rrezikun e kancerit të gjirit.

Perimet, nga ana tjetër, kanë efektin e kundërt. Ajo nga grupi i lakrave (lakra, lulelakra, brokoli, lakra jeshile) ka efekt antiinflamator dhe balancon nivelin e estrogjenit në organizëm. E kuqja (domate dhe karota) dhe perimet me gjethe (marule dhe spinaq) kanë një efekt të ngjashëm.

Gjenetika

Gratë që mbartin një mutacion të caktuar në gjenet BRCA1 dhe BRCA2 kanë një rrezik në rritje të konsiderueshme të zhvillimit të kancerit të gjirit.

Historia familjare

Nëse dikush në familjen tuaj të ngushtë (nëna, motra ose gjyshja) ka kancer gjiri, gjasat për t’u prekur nga kjo sëmundje dyfishohen. Nëse keni më shumë se një person në familjen tuaj me kancer gjiri, rreziku juaj është tre herë më i lartë.

Nëse i përkisni këtij grupi rreziku, rekomandohet që të kërkoni këshillën e mjekut specialist, i cili do t’ju njohë me të gjitha mundësitë e trajtimit parandalues, apo procedurat për të reduktuar mundësinë e kancerit të gjirit, siç është mastektomia parandaluese.

Related posts

Trajnerët këshillojnë se si të llogarisni sa ujë duhet të pini pas stërvitjes

D V

A e dini arsyen pse meshkujt duhet të konsumojnë patjetër fruta të thata?

D V

Kujdes peshën – Probleme të shpeshta me fertilitetin dhe cilësinë e spermës tek meshkujt

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More