Agjencia Zhurnal.mk.

Përmbytjet në Kinë kanë lënë të vdekur 12 persona – 100 mijë njerëz janë evakuuar nga shtëpitë e tyre

Përmbytjet masive në Kinën qendrore të shkaktuara nga reshjet rekorde, kanë lënë të vdekur 12 persona; ndërkohë, më shumë se 100 mijë njerëz janë evakuuar nga shtëpitë e tyre.

 

Sipas BBC, përcjell Telegrafi, disa qytete në provincën Henan, përfshirë dhe kryeqytetin e tij provincial Zhengzhou janë prekur nga këto përmbytje.

Pamjet të cilat qarkullojnë në internet tregojnë njerëzit që lëvizin në rrugë dhe në stacione treni, me nivele të larta të ujit në gjoks.

Presidenti Xi Jinping deklaroi të mërkurën se “situata e parandalimit të përmbytjeve ishte shumë e rëndë”, dhe në një “fazë kritike”.

Provinca Henan, shtëpia e rreth 94 milionë njerëzve, ka lëshuar nivelin më të lartë të paralajmërimit të motit. Autoritetet lokale i quajtën pëmbytjet ngjarje “një herë në 100 vjet”.

Shiu filloi gjatë fundjavës, me stuhi të intesifikuara të martën.

Të martën gjatë mbrëmjes, Zhengzhou dhe vende të tjera në provincën Henan panë përmbytje të përhapura.

Kishte raportime në internet për njerëz të vërshuar nga ujërat e përmbytjes që lëviznin me shpejtësi. 

https://www.bbc.com/news/av-embeds/57861067/vpid/p09pzp87

Related posts

Turqia thërret në bisedë disa ambasadorë të vendeve perëndimore

D V

Mbi 26 milionë përdorues interneti në mbarë botën diskutojnë sondazhet e CGTN-it

Redaksia

Biden takon zyrtarë të lartë të BE për rifillimin e marrëdhënieve transatlantike

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More