Agjencia Zhurnal.mk.

Përleshje e armatosur mes karteleve të drogës Sinaloa dhe Jalisco – 18 viktima të reja në Meksikë

Trupat e mbushura me plumba të 18 burrave u zbuluan pas një përleshje me armë midis karteleve të drogës në shtetin Zacatecas të Meksikës.

“Kanë vdekur 18 persona dhe konfrontimi ndodhi në komunitetin e San Juan Capistrano, në komunën e Valparaiso”, tha zëdhënësi i departamentit të sigurimit të shtetit, Zacatecas Rocío Aguilar.

Kishte prova se vdekjet në qytetin e largët të Valparaiso rezultuan nga një konfrontim midis personave të armatosur nga kartelet Sinaloa dhe Jalisco, tha ajo.

Beteja ishte midis bandave rivale që luftonin për të marrë kontrollin e terren rajonit, tha Aguilar për Milenio TV, raporton aljazeera.

Dhuna e lidhur me drogën ka vrarë më shumë se 300 mijë njerëz në Meksikë që nga viti 2006, kur qeveria filloi vendosjen e trupave federale për të luftuar kartelet si pjesë e të ashtuquajturës luftë të saj ndaj drogës.

Valparaiso kufizohet me shtetin Jalisco, një bastion i një karteli të fuqishëm të quajtur Jalisco Nueva Generacion. 

Related posts

Presidenti i Këshillit Evropian bën thirrje për reforma në sistemin e OKB-së

Xh M

SHBA-ja thirrje rivalëve ndërluftues në Sudan t’i japin fund “konfliktit brutal”

Xh M

Azerbajxhani dërgon ndihma për armenët në Karabak

Xh M
OFERTË SPECIALE // Domain + Hosting + Uebfaqe për vetëm 400 Euro në vit!
Ofertë Speciale:
Domain + Hosting + Uebfaqe = 400euro!