Agjencia Zhurnal.mk.

Përkujtohet masakra e Reçakut, Kurti: Mohimi bëhet për të ndryshuar historinë

Kosova përkujton 23 vjetorin e masakrës së Reçakut, ku 45 civilë të pafajshëm u vranë nga forcat paramilitare serbe.

 

Sikurse vitet e tjera, edhe në këtë 23 vjetor të masakrës Kompleksi Memorial i Reçakut është mbushur nga liderët e institucionëve, politikanë dhe familjarët e të vrarëve, të cilët kërkuan drejtësi për masakrën

Një aktivitet përkujtimor është organizuar pas nderimeve, ku dëshmitarë dhe familjarë të ngjarjes kanë rrëfyer tmerret e përjetuara. I pranishëm  kryeministri Albin Kurti u shpreh se mohimi masakrës bëhet për të ndryshuar historinë

Tmerret e shkaktuara në fshatin Reçak morën vëmendjen e gjithë botës së civilizuar, ndërsa ish-shefi i OSBE-së William Walker i pranishëm asokohe në vendngjarje e ka cilësuar atë si krim kundër njerëzimit.

Related posts

Valon Tolaj dorëhiqet nga pozita e drejtorit menaxhues të AKP-së

D V

Sekretari amerikan i Shtetit, Blinken: Donacioni prej 500 mijë dozave e sjell Kosovën 20 për qind më afër qëllimit për vaksinim

D V

Tahiri: Rama po i kontribuon krijimit të Serbisë së Madhe dhe destabilitet në Ballkan

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More