Agjencia Zhurnal.mk.

Përkujtohet masakra e Reçakut, Kurti: Mohimi bëhet për të ndryshuar historinë

Kosova përkujton 23 vjetorin e masakrës së Reçakut, ku 45 civilë të pafajshëm u vranë nga forcat paramilitare serbe.

Sikurse vitet e tjera, edhe në këtë 23 vjetor të masakrës Kompleksi Memorial i Reçakut është mbushur nga liderët e institucionëve, politikanë dhe familjarët e të vrarëve, të cilët kërkuan drejtësi për masakrën

Një aktivitet përkujtimor është organizuar pas nderimeve, ku dëshmitarë dhe familjarë të ngjarjes kanë rrëfyer tmerret e përjetuara. I pranishëm  kryeministri Albin Kurti u shpreh se mohimi masakrës bëhet për të ndryshuar historinë

Tmerret e shkaktuara në fshatin Reçak morën vëmendjen e gjithë botës së civilizuar, ndërsa ish-shefi i OSBE-së William Walker i pranishëm asokohe në vendngjarje e ka cilësuar atë si krim kundër njerëzimit.

Related posts

LDK e quan skandaloz vendimin e PZAP-it për anulimin e votave të diasporës në Dragash

D V

Çifti i ri kosovar kurorëzohet me uniforma të UÇK-së te kulla e Jasharajve në Prekaz (Foto)

Redaksia

Von Cramon përplaset me Bërnabiqin: Gjithmonë do t’i mbroj të drejtat e njeriut

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More