Agjencia Zhurnal.mk.

Përgjigja brilante e Thierry Henryt kur u pyet se kush duhet ta fitojë Topin e Artë 2023

Legjenda franceze, Thierry Henry pati një përgjigje brilante kur u pyet se kush duhet ta fitojë Topin e Artë këtë vit.

Vitin e kaluar, çmimi i famshëm iu dha yllit francez Karim Benzema pasi ai shijoi një sezon madhështor me skuadrën spanjolle të La Ligës, Real Madrid.

Përpara ceremonisë së Topit të Artë të këtij viti në Paris të hënën, lojtarë si Lionel Messi, Erling Haaland dhe Kylian Mbappe janë kryesuesit për të marrë çmimin.

Megjithatë, është raportuar gjerësisht se legjenda argjentinase Messi do të fitojë topin e tij të tetë të Artë pas një viti mahnitës.

Messi frymëzoi Argjentinën drejt triumfit në Kupën e Botës në Katar dhe gjithashtu shijoi një sezon të mirë individual dhe ekipor me Paris Saint Germain.

Përpara mbulimit të së mërkurës mbrëma të Ligës së Kampionëve në CBS Sports, Henry u pyet nëse Topi i Artë duhet t’i jepet Messit dhe përgjigja ishte brilante.

“Dua të them që shumë njerëz mund të debatojnë për këtë, por për mua nëse fitoni Kupën e Botës, siç e bëri ai, ne mund të flasim për atë që ndodhi në finale”, ka thënë fillimisht Henry.

“Si francez, isha pak i zhgënjyer me mënyrën se si përfundoi, por nuk mund të thuash se nuk është e merituar nëse ai e fiton atë”.

“Shumë njerëz mund të pretendojnë se lojtarët e Man Cityt, Haaland dhe disa lojtarë të tjerë gjithashtu mund të thonë ‘pse jo unë?’ por nuk mund të thuash se nuk është e drejtë nëse e fiton”.

Në këtë pikë, kolegu i tij Jamie Carragher e pyeti Henryn: “Kush mendoni se e meriton ta fitojë atë?”.

Henry u përgjigj: “Për mua, Messi. Mirupafshim. Përfundoi”. 

Related posts

Real Madridi mund të ndryshojë qëndrim për të ardhmen e Arda Gulerit

D V

Aguero mund të bëjë rikthimin shokues në futbollin profesionist pas një telefonate emocionale

D V

Zyrtare: Shqipëria cakton edhe një miqësore më datë 3 qershor

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy