Agjencia Zhurnal.mk.

Përfundon greva e punonjësve shëndetësor në Kosovë


Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës kanë përfunduar grevën gjysmë-ditore, respektivisht nga ora 07:00-15:00.

 

Sipas një komunikate të FSSHK-së për medie, kjo e fundit ka falënderuar punonjësit shëndetësor dhe sindikatat e tjera, shkruan lajmi.net.

“Grevës i janë përgjigjur të gjithë pa dallim e në këtë mes edhe popullata e gjerë e cila është solidarizuar me punëtorët shëndetësor. Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës shfrytëzon rastin ti falenderojë punëtorët shëndetësor,pacientët, Sindikata vendore dhe ndërkombëtare EPSU(European Public Service Union me mbi 8 milion anëtarë) dhe TEHY nga Finlanda”, thuhet në njoftim.

“Në fund FSSHK edhe njëherë kërkon nga Kryeministri Kurti hapjen e dialogut social me qëllimin më të mirë që të mos vazhdohet me reagime sindikale”, deklarohet tutje.

Related posts

Një shqiptar në krye të projektit që do të transformojë politikat madhore të SHBA-së

D V

Presidenti i Federatës së Industrive austriake i gatshëm për bashkëpunim me Kosovën

D V

FSK në Mbretërinë e Bashkuar për garën e njohur “Cambrian Patrol”

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More