Agjencia Zhurnal.mk.

Përfundon festivali i kineastëve botëror “Vëllezërit Manaki”

Manastir, 29 shtator – Me projeksionin e filmit artistik maqedonas “Lena dhe Vladimir” me regji të Igor Aleksovit, projekt i cili kinematografik është Dushan Kardalevski,  përfundon sonte në Manastir edicioni i 44-të i Festivalit Ndërkombëtar të Kamerës së Filmit “Vëllezërit Manaki”.

Sipas traditës së krijuar, përpara ndarjes së çmimeve të festivalit për kineastët më të mirë, të cilët vendosen disa komisione jurie, në skenën e IK Qendra për Kulturë në Manastir  do të ndahet çmimi special i artë “Kamera 300” për një kontribut të veçantë në artin filmik i cili këtë i takoi Shejmus Mekgarvi. 

Laureati Mekgarvi realizoi filmat parë pas diplomimit në vitin 1988, ndërsa në vitin 2004,  i është ndarë Medalja Medalja Limier për kontribut në artin e kinematografisë, të cilin e ndan Shoqëria Mbretërore Fotografike.

Related posts

Binjaket magjepsëse dhe shkrimtarët e famshëm

D V

EZRA POUND

D V

“Një autograf për nipin tim – skllavin tuaj”!

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky