Agjencia Zhurnal.mk.

Përfundon afati për ndërtimin e autostradës Kërçovë – Ohër

Shkup, 3 korrik – Më 30 qershor të këtij viti, përfundoi afati i dytë për përfundimin e ndërtimit të autostradës Kërçovë-Ohër në Korridorin 8.

 

Nuk dihet ende kur aneksi shtesë i marrëveshjes për vazhdimin e ndërtimit të kësaj pjese të autostradës do të shkojë në Kuvend për miratim nga deputetët.

Drejtori i Ndërmarrjes Publike për Rrugët e Shtetit, Ejup Rustemi, kohët e fundit për AIM tha se negociatat me kompaninë kineze “Sinohydro” janë në fazën përfundimtare, dhe përcaktohet se afati i fundit për përfundimin e punimeve të ndërtimit do të zgjatet deri më 31 dhjetor 2023.

Dihet vetëm se NP Rrugët Shtetërore nga 17 qershori i këtij viti nënshkroi një marrëveshje me Institutin e Inxhinierisë së Ndërtimit Maqedoni për mbikëqyrje për të përfunduar punën ndërtimore për ndërtimin e autostradës Kërçovë-Ohër me vlerë 507 milion denarë.

Sipas kontratës, ndërtimi do të vazhdojë në 41 muajt e ardhshëm, nga të cilët 30 muaj janë planifikuar për ndërtim, dhe një afat shtesë i vlerësuar prej 11 muajsh për vazhdimin e mundshëm të punimeve.

Ndërtimi i autostradës Kërçovë-Ohër filloi në vitin 2014.

Related posts

Prezantim i monitoring platformës digjitale të DPHM-së

Z.H

Kyçyk: Zgjerimi, kusht i së ardhmes së BE-së

Xh M

LSDM: Kërkesa e OBRM-PDUKM-së për zgjedhje të parakohshme në krizë energjetike është në dëm qytetarëve

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More