Agjencia Zhurnal.mk.

Përfitimet e kallamit të sheqerit për shëndetin tuaj

Sheqeri është një nga burimet më të rëndësishme të saharozës dhe lëngu i tij është një zgjedhje ideale për të hidratuar trupin dhe për të larguar lodhjen. Këtu ju tregojmë përfitimet e mahnitshme të kallamit të sheqerit për të cilat nuk keni qenë në dijeni:

 

Prodhimi i melasës së zezë me pak kalori.

Sheqeri përmban lëndë ushqyese për të cilat gratë shtatzëna kanë nevojë, pasi përbëhet nga sasi të mëdha magnezi, kalciumi dhe hekuri që përmirësojnë gjendjen shpirtërore.

Përmirëson djegien e dhjamit dhe metabolizmin.

– Rrit imunitetin e trupit.

Përmirëson shëndetin e thonjve, lëkurës dhe flokëve, pasi përmban një numër të madh të vitaminave.

– Parandalon arteriosklerozën.

Forcon kockat dhe aktivizon mëlçinë.

Rrit flokët, zvogëlon humbjen e flokëve dhe lufton rënien.

Trajton depresionin, lehtëson ankthin dhe tensionin dhe relakson nervat.

Trajton skalpin e thatë.

Kallami i sheqerit ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve të këmbëve për ata që vuajnë nga probleme në arteriet e këmbëve.

Ndihmon gratë shtatzëna të heqin qafe lodhjen dhe letargjinë.

Related posts

Biotina, vitamina e panjohur që rigjallëron organizmin

D V

Dy dallime kryesore midis ftohjes së zakonshme dhe gripit

D V

Cila është natyra juaj dhe konstitucioni i trupit sipas Ayurvedas? Ja çfarë duhet të dini për doshat

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More