Agjencia Zhurnal.mk.

Për një javë kanë humbur jetën 200 pacientë me coronavirus në Maqedoni

Shkup, 31 gusht – Raportit i Institutit për Shëndet Publik tregon se gjatë javës së kaluar ka pasur 200 të vdekur nga coronavirusi.

 

Pjesa më e madhe janë pacientë të moshës mbi 60 vjet, por ka edhe të rinj nga mosha 30 dhe 40 vjeçare. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, arsyet për vdekshmërinë e madhe sërish e kërkon në paraqitjen e vonshme në spital, sëmundjet kronike dhe mosvaksinimin.

Duke marrë parasysh uljen e faktorit të bartjes së sëmundjes, për pak kohë, sipas Filipçes, kjo pasqyrohet edhe te rastet e reja dhe numri i hospitalizimeve.

Ndryshe, edhe pse Shtabet e Krizës në Strugë dhe Kërçovë kërkuan që mësimi të mbahet online sipas shembujve të shkollave të mesme në Gostivar dhe Tetovë, Komisioni për Sëmundje Ngjitëse ka marrë vendim se nuk ka nevojë për një gjë të tillë.

Related posts

Selami u bën thirrje qytetarëve: Hapni derën dhe regjistrohuni!

D V

Teuta Arifi ju apelon gjithë arsimtarëve të vaksinohen

D V

Çair: Nesër përkujtohe gjenocidi i Srebrenicës, sot boshnjaket organizuan aktivitete

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More