Agjencia Zhurnal.mk.

Për më pak se 10 ditë: Hiqni qafe indet dhjamore pa intervenim kirurgjikal!

Indet yndyrore në zonën e kokës, qafës, duarve apo në ndonjë vend tjetër janë gunga beninje të cilat mund të shfaqen në secilën moshë

Ato janë të njohura me termin mjekësor si lipoma.

Eliminimin e tyre me bisturi apo me gjëra të ngjashme lëreni për më vonë, disa thonë që ekziston zgjidhje krejtësisht tjetër.

Mjekët zakonisht rekomandojnë eliminim kirurgjikal apo eliminim me laser, mirëpo duhet të dini që asnjë metodë nuk garanton që nuk shfaqen sërish.

Për këtë arsye, shumica e dermatologëve rekomandojnë metodat natyrore, ndërsa disa pacientë thonë që kjo mënyrë ndihmon.

Eliminimi i indeve yndyrore:

Përgatitni masën homogjene nga mjalti dhe mielli dhe aplikojeni në indet dhjamore.

Rekomandohet që ta qitni në shtresën e trashë rreth 0,5 – 1 cm. Përdorni peshqir apo fashë, për të mos u ngjitur masa për rroba.

Duhet patjetër ta lini lyerjen në indet dhjamore rreth 1 ditë (në të vërtetë 36 orë), pastaj ta qitni shtresën e re.

Trajtimi nuk duhet të përsëritet derisa ta ndërroni masën 5 herë (7-8 ditë). Pastaj do t’i vëreni rezultatet.

Këshillë: Për çdo shqetësim shëndetësor që keni, sigurohuni që të konsultoheni me mjekun tuaj. 

Related posts

Pesë ushqime që do t’ju ndihmojnë të largoni nikotinën nga trupi juaj

D V

A ndihmon lëngu i limonit në kafe për të humbur peshë

D V

Këto perime dhe fruta nuk duhet t’i mbani bashkë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky