Agjencia Zhurnal.mk.

Për 23 milionë italianë nga sot vlen konfirmimi i detyrueshëm i COVID-19, shpërthyen protestat – bllokohen edhe portet detare

Masa me të cilën të gjithë punonjësit në Itali duhet të paraqesin një të ashtuquajtur “pasaportën e gjelbër”, që dëshmon se janë vaksinuar, se janë infektuar me coronavirus ose se kohët e fundit kanë qenë negative, hyri në fuqi sot.

 

Masa preku rreth 23 milionë punëtorë në sektorin privat dhe publik në shtetin italian.

Disa protesta u organizuan kundër masës së diskutueshme. Kritikët thonë se masa është një goditje ndaj lirive personale, ndërsa përkrahësit thonë se masa lejon zbutje të mëtejshme.

Policia arrestoi 12 persona një javë më parë, përfshirë dy drejtues partish të ekstremit të djathtë, pasi protestat kundër masës u shndërruan në përplasje me policinë.

Green pass obbligatorio, presidio di protesta al porto di Trieste.

Green pass obbligatorio, presidi di protesta in tutta Italia. La diretta da Trieste, Genova e Milano.

Posted by Corriere della Sera on Thursday, October 14, 2021

Related posts

Dy Koretë rivendosin komunikimin ndërkufitar

D V

Mbi 5.5 milionë numri i viktimave nga COVID-19 në mbarë botën

Z H

Arrestohet ish-kryeministri sllovak, Robert Fico

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More