Agjencia Zhurnal.mk.

Pendarvoski: Sfidat globale duhet të luftohen bashkërisht

Shkup, 7 shtator – Ekonomia globale është ende shumë e br*ishtë dhe sfidat janë të mëdha. Me rënie të BBV-së dhe humbje të mëdha përballen thuajse të gjitha industritë në botë, andaj zgjidhja është tek vaksinimi, thotë presidenti i shtetit, Stevo Pendravoski. Kësaj sfide globale ndaj njerëzimit duhet t’i kundërpërgjigjemi bashkërisht, ndërsa kujdes duhet pasur tek pabarazia gjatë shpërndarjes së vaksinave.

“Me përpjekje individuale nuk mund t’i kundërvihem kësaj sfide e cila rrezikon gjithë civilizimin njerëzor. Ekonomia globale është ende shumë e brishtë dhe sfidat janë të mëdha. Ndryshe nga viti i kaluar, parashikimi i përgjithshëm ekonomik është përmirësuar, megjithëse rimëkëmbja, siç parashikohej, është e ngadaltë. E qartë është se humbjet janë të mëdha dhe do të duhet kohë që ekonomia e vendit të rimëkëmbet, e cila edhe para pandemisë nuk ishte në një gjendje të lakmueshme.”,- tha presidenti, Stevo Pendarovski

Related posts

E diela ditë jo pune, Oda Ekonomike, tërheq iniciativat nga Gjykata Kushtetuese

D V

Deri në 2 miliardë denarë do t’i kushtonte shtetit rritja e pagave në arsim

Xh M

Tmerr/ Reparti infektiv në Veles nuk ka ngrohje, pacientët braktisin klinikën

Z.H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More