Agjencia Zhurnal.mk.

Pendarovski – Milanoviq: Mbështetje kroate e sinqertë dhe e qartë për eurointegrimet e Maqedonisë së Veriut

Shkup, 17 qershor – Presidenti Stevo Pendarovski sot në “Villa Biljana” në Ohër realizoi takim me presidentin e Republikës së Kroacisë, Zoran Milanoviq.

Siç informojnë nga Kabineti i presidentit, në takim është konstatuar se marrëdhëniet e përgjithshme dypalëshe në me Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Republikës së Kroacisë po karakterizohen me dialog të hapur dhe miqësor në të gjitha nivelet, pa çështje të hapura, me bashkëpunim të shkëlqyeshëm në plan rajonal dhe multilateral, me theks të veçantë në aleancën në NATO.

Të dy presidentët biseduan për gjendjet aktuale të lidhura për aspirimet e vendeve nga Ballkani Perëndimor për anëtarësim në Bashkimin Evropian, si dhe për sfidat ekonomike të shkaktuara nga sulmi rus ndaj Ukrainës.

Presidenti Pendarovski nënvizoi se Kroacia është një nga vendet më të mëdha mbështetëse të procesit të eurointegrimit tonë dhe e falënderoi për mbështetjen kroate të qartë dhe të sinqertë, me çka të dy presidentët porositën se zhbllokimi i Maqedonisë së Veriut është parakusht për stabilitetin e rajonit dhe të Evropës.

Në takim, siç theksohet në kumtesë, është biseduar edhe për pozitën e bashkësisë maqedonase në Kroaci dhe atë kroate në Maqedoni të Veriut, me çka u theksua se të drejtat në të dy vendet janë në nivel të lartë dhe u theksua gatishmëri për avancimin e tyre shtesë

Related posts

Ambasadorja ukrainase në Shkup: Agresioni rus në Ukrainë, sulm ndaj gjithë botës demokratike

Xh M

Mjekët kërkojnë rritje pagash e pacientët shërbime

Xh M

Dallimet në paga, rritet numri i punëtorëve me pagë minimale, Sektori IT kryeson me pagë më të lartë

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy