Agjencia Zhurnal.mk.

Pendarovski: festojmë dy jubile të mëdha, 100 vjet nga lindja e Shopovit dhe 30 vjet anëtarësim në UNESKO

Shkup, 21 mars – Në selinë e UNESKO-s në Paris, Francë, sot mbahet program tërëditor në nder të 100 vjetorit të lindjen së kolosit të lirikës maqedonase Aco Shopov.

Ngjarja është pjesë e Programit nacional “2023 – Viti në nder të Aco Shopovit”, që po realizohet nën patronatin e presidentit Stevo Pendaroski.

Presidenti Pendarovski u përqendrua edhe në inteligjencën artificiale që mund të krijojë tekste që imitojnë letrarë të mëdhenj. 

Në kuadër të programit, me çka festohet edhe Dita botërore e poezisë – 21 Mars, do të komunikohet laureati i “Kurorës së artë” në përvjetorin e edicionit të 62-të të “Mbrëmjeve strugane të poezisë”, si dhe fituesi i çmimit “Urat e Strugës”, që ndahet në bashkëpunim me UNESKO-n.

Republika e Maqedonisë së Veriut është anëtare e UNESKO-s nga viti 1993. 

Related posts

Në prag të ushtrimit “Përgjigje e shpejtë 23”, në Kavadar prezantohen pajisjet ushtarake

Xh M

Anketë e IPIS: 6,6% Ali Ahmeti, 2,2% Bilall Kasami, 1,8% Arben Taravari, 1,3% Afrim Gashi, 1,1% Zijadin Sela

Redaksia

Përkatësia etnike edhe në certifikatat e lindjes

Xh M