Agjencia Zhurnal.mk.

Pendarovski bisedon me Stoltenbergun, riafirmohet mbështetja për popullin ukrainas

Shkup, 5 shtator – Presidenti i shtetit, Stevo Pendarovski sot ka realizuar bisedë telefonike me sekretarin gjeneral të NATO-s , Jens Stoltenberg, informon Zhurnal.

Dy bashkëbiseduesit kanë diskutuar për bashkëpunimin mes RMV-së dhe NATO-s, për çështjet aktuale rajonale dhe të sigurisë, sfidat enerjgetike dhe temat e sigurisë liduhr me stabilitetin në rajon.

Sa i përket agresionit rus në Ukrainë, presidenti Pendarovski ka riafirmuar mbështetjen për Ukrainën dhe popullin ukrainas, duke theksuar se RMV si anëtare e NATO-s, do të ofrojë edhe më tej ndihmë luftarake, humanitare dhe diplomatike, me qëllim të ndërpritet agresioni rus.

Sekretari gjeneral Stoltenberg ka falenderuar Pednarovskin për mbështetjen që RMV i’a jep popullit ukrainas.

Dy bashkëbiseduesit u pajtuan se Aleanca duhet të vazhdojë me përpjekjet e saja për mbështetje të Ukrainës me qëllim stabilizimin e situatës në gjithë hapësirën euroatlantike./Zhurnal.mk

Related posts

BDI: VMRO dhe LSDM kundër idesë tonë për zgjedhjen e Presidentit në Kuvend, bashkë ishin edhe kundër Kryeministrit shqiptar

Xh M

Kocevski: Shoqata e Prokurorëve Publikë – partner aktiv në realizimin e prioriteteve

Xh M

Takimi i presidentit Pendarovski me rektoren e UKIM-it, Angellova

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy