Agjencia Zhurnal.mk.

Pekini konfirmon rrugën e zhvillimit paqësor

Zëdhënësi i Ministrisë kineze të Mbrojtjes Kombëtare Wu Qian shprehu kundërshtim të vendosur ndaj një raporti të fundit mbi zhvillimin ushtarak të Kinës, të publikuar nga Departamenti i Mbrojtjes i ShBA-së.
Wu Qian u shpreh se raporti nuk merr parasysh faktet dhe është i mbushur me paragjykime.
Zëdhënësi vuri në dukje që raporti bën zhurmë për diçka të paqenë si “kërcënimi ushtarak kinez”, spekulon mbi zhvillimin ushtarak të Kinës në fushat bërthamore, hapësinore, kibernetike etj. dhe ndërhyn në punët e brendshme të Kinës me anë të çështjes së Tajvanit, shkruan CMG
Kina është e vendosur në rrugën e zhvillimit paqësor, ndjek një politikë të mbrojtjes kombëtare me natyrë mbrojtëse dhe kundërshton praktikën e ngacmimit nga të mëdhenjtë dhe të fortët të atyre që janë të vegjël dhe të dobët, theksoi zëdhënësi.

Sipas zëdhënësit të Ministrisë së Mbrojtjes, Kina i ka mbajtur kapacitetet bërthamore në nivelin minimal të kërkuar për sigurinë kombëtare.

Related posts

Letonia ndalon importet e produkteve bujqësore ruse dhe bjelloruse

Xh M

Europol godet rrjetin e trafikantëve të njerëzve në Gjermani, Belgjikë dhe Francë! Arrestohen 19 persona, mes tyre edhe “koka e grupit”

Xh M

Tensionet në Lindjen e Mesme, rebelët Houthi sulmojnë qytetin izraelit, nuk ndalojnë goditjet ndaj anijeve në Detin e Kuq

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy