Agjencia Zhurnal.mk.

Pavarësisht nga një fitim i raportuar së fundmi, Spotify do të largojë nga puna pothuajse 20 për qind të fuqisë punëtore

Aplikacioni popullor i transmetimit të muzikës, Spotify, do të shkurtojë pothuajse një të pestën e fuqisë së tij punëtore, pavarësisht nga një fitim prej 65 milionë eurosh, sipas shifrave të tij të fundit.

Raundi i fundit i shkurtimeve të punës nga firma do të prekë rreth 1,500 njerëz – që është 17% e totalit aktual prej 9,300 punonjësish, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Dhe ky është raundi i tretë i humbjeve të vendeve të punës në firmën e transmetimit këtë vit, me 200 punëtorë të liruar në qershor dhe 600 të tjerë në janar.

Lajmi vjen pasi kompania publikoi një fitim në tre muajt deri në shtator – fitimi i saj i parë tremujor në një vit – pasi rriti çmimet dhe raportoi një rritje të abonentëve.

Spotify aktualisht ka 601 milionë përdorues, nga 345 milionë në fund të vitit 2020.

Por shefi ekzekutiv i saj, Daniel Ek, tha në një letër drejtuar punonjësve se kompania punësoi “më shumë” në 2020 dhe 2021.

Related posts

WhatsApp shfaq shenjat e para të funksionit për komunikim ndër-platformë

Xh M

WhatsApp shfaq shenjat e para të funksionit për komunikim ndër-platformë

D V

Shikoni garën mes dronit më të shpejtë në botë dhe kampionit të Formula 1, Max Verstappen

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy