Agjencia Zhurnal.mk.

Pastrimi i parave me kriptovaluta, policia britanike sekuestron mbi 340 milionë euro

Policia në Londër ka sekuestruar 344 milionë euro si pjesë e një hetimi pasi grupet e krimit të organizuar i zhvendosën në kriptovaluta për t’i pastruar paratë e tyre të pista.

 

Po ashtu, njoftohet se janë sekuestruar 210 milionë euro të një kriptovalute të pazbuluar.

Ajo erdhi më pak se tre javë pasi policia e Londrës bëri një konfiskim prej 133 milionë euro si pjesë e një hetimi të pastrimit të parave.

“Ndërsa paraja mbetet ende mbret në fjalën kriminale, ndërsa platformat dixhitale zhvillohen, ne po shohim gjithnjë e më shumë kriminelë të organizuar duke përdorur kriptovaluta për të pastruar paratë e tyre të pista”, tha zëvendësndihmës Komisionari i Policisë Metropolitane, Graham McNulty.

Një grua 39-vjeçare u arrestua nën dyshimin e pastrimit të parave pasi u zbulua transportimi i parë dhe është intervistuar me kujdes mbi zbulimin e 210 milionë eurove.

“Kapja e sotme është një tjetër pikë referimi domethënëse në këtë hetim, i cili do të vazhdojë për muajt e ardhshëm ndërsa ne i mashtrojmë ata që janë në qendër të këtij operacioni të dyshuar të pastrimit të parave”, tha detektivi Joe Ryan.

Ndërsa, kriptovalutat janë kryesisht anonime, disa nga grupet më të mëdha kriminale në botë kanë hedhur bast mbi to si një mënyrë për të pastruar para dhe për të qëndruar një hap përpara policisë, taksave dhe forcave të sigurisë.

Çmimet e tyre kanë rënë muajt e fundit. Bitcoin arriti kulmin me pak më shumë se 50 mijë euro, para se të binte në çmimin aktual prej rreth 28 mijë euro. 

Related posts

CDU fiton zgjedhjet në landin e Saksonisë

Redaksia

Ekipet e shpëtimit kërkojnë për të mbijetuar pas vërshimeve në Indi

D V

Shembull tolerance: Imami dhe prifti shqiptar në Kanada, bashkë në xhami, bashkë në kishë

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More