Agjencia Zhurnal.mk.

Pas Várhelyi edhe KE përforcon mbështetjen për “Ballkanin e Hapur”: Përfitime të mëdha do të vijnë nga pjesëmarrja

Brukseli ka përforcuar mesazhin e mbështetjes së fortë për “Open Ballkan”, nismë e ndërmarrë nga Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia dhe që në Janar të 2022-shit pritet që të shikohen frytet e para.

 

Pas Komisionerit për Zgjerimin Olivér Várhelyi, është zëdhënësja e Komisionit Evropian, Ana Pisonero e cila theksoi se përfitimet më të mëdha rajonale do të vijnë nga pjesëmarrja, siç tha ajo, e “të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor” në atë iniciativë.

Ajo u shpreh se integrimet rajonale, të cilat bazohen në rregullat e Bashkimit Evropian, sjellin vetëm përfitime për Ballkanin Perëndimor, prandaj BE-ja është shumë e prirur për bashkëpunim rajonal.

Pisonero deklaroi gjithashtu se liderët e Ballkanit Perëndimor duhet të bëjnë përparim në zbatimin e Tregut të Përbashkët Rajonal, të krijuar në Samitin e Sofjes në vitin 2020, me angazhimin konstruktiv të të gjitha palëve.

Ajo theksoi se BE-ja do të vazhdojë të mbështesë Këshillin e Bashkëpunimit Rajonal, marrëveshjen CEFTA, Komunitetin e Transportit dhe Energjisë, në mënyrë që të përfitojë i gjithë Ballkani Perëndimor dhe më gjerë, përmes përmirësimit të bashkëpunimit rajonal./ abcnews

Related posts

Publikimi i të dhënave, Ekspertja: Pasoja të rënda, mund të klonohen kartat e identitetit

Z.H

30 vjet marrëdhënie diplomatike me Selinë e Shenjtë, Rama viziton Romën

D V

Fqinjët flasin pas tragjedisë në New York/ “Dëgjuam një zhurmë të madhe, fëmijët bërtisnin o mami”

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More