Agjencia Zhurnal.mk.

Pas të nxehtit, stuhi vrasëse në Europë, 12 persona humbën jetën

Pas të nxehtit, stuhi vrasëse në Europë, 12 persona humbën jetën

 

Vdekjet, shumica e të cilave u shkaktua nga rënia e pemëve, u raportuan në Itali dhe Austri dhe në ishullin francez të Korsikës. Shiu i dendur dhe erërat shkatërruan kampingjet në ishull, ndërsa edhe në Venecia, stuhia shkaktoi shumë dëme

Stuhitë pasojnë javë të të nxehtit dhe thatësirës në pjesën më të madhe të kontinentit. Në Korsikë, erërat që frynë deri në 224 km/h shkulën pemët dhe dëmtuan dhjetëra shtëpi.

Autoritetet atje thanë se një vajzë 13-vjeçare u vra nga një pemë që u rrëzua në një kamping. Një burrë po ashtu vdiq në një incident të ngjashëm dhe një grua 72-vjeçare u vra kur makina e saj u godit nga çatia e shkëputur e një shtëpie.

Ndërsa në Austri 5 persona humbën jetën si pasojë e rënies së pemëve.

Edhe në Itali, një burrë dhe një grua u vranë nga rrëzimi i pemëve në incidente të veçanta në rajonin e Toskanës.

Ndërsa në jug të vendit vazhdoi vala e të nxehtit, me temperatura deri në 40 gradë Celsius të regjistruara në Siçili. Dhe përtej Detit Mesdhe në Algjeri, të paktën 38 njerëz kanë vdekur nga zjarret pyjore.

Shumë pjesë të Evropës kanë parë javë me mot jashtëzakonisht të nxehtë dhe të thatë.Ngjarjet ekstreme të motit, duke përfshirë valët e të nxehtit dhe stuhitë, janë bërë më intensive dhe më të shpeshta vitet e fundit për shkak të ndryshimeve klimatike të shkaktuara nga njerëzit.

Bota tashmë është ngrohur me rreth 1.1C që nga fillimi i epokës industriale dhe temperaturat do të vazhdojnë të rriten nëse qeveritë në mbarë botën nuk bëjnë shkurtime të mëdha të emetimeve të karbonit.

Related posts

Putini mbledh nesër Këshillin e Sigurimit

Xh M

DASH i ofroi shkëmbim të burgosurve Moskës

Xh M

OBSH: Në 27 vende janë regjistruar 780 raste të lisë së majmunëve

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More