Agjencia Zhurnal.mk.

Pas SHBA-së, Sali Berishës i ndalohet hyrja edhe në Britani të Madhe

Në maj të vitit 2021, Departamenti i Shtetit i SHBA-së u ka ndaluar hyrjen në territorin amerikan ish-presidentit dhe ish-kryeministrit të Shqipërisë, Sali Berisha dhe anëtarëve të familjes së tij të ngushtë, për shkak të përfshirjes së tij në korrupsion të gjerë

Në deklaratën e Sekretarit amerikan të Shtetit, Antony Blinken, thuhej se Berisha, në cilësinë e tij zyrtare, në veçanti si kryeministër i Shqipërisë, ishte i përfshirë në veprime korruptive, të tilla si shpërdorim i fondeve publike dhe ndërhyrje në proceset publike.

Sipas, DASH-it, ish-kryeministri shqiptar, ka përdorur pushtetin e tij për përfitimet dhe për të pasuruar aleatët e tij politikë dhe anëtarët e familjes së tij./TCH

Related posts

Rritet çmimi i naftës në Shqipëri, vendimi i Bordit nuk bëhet publik siç ndodhë kur ka ulje

D V

Skandali “Pandora Paper”/ Del emri i indianit me pasaportë shqiptare, mashtroi 2,1 miliradë dollarë

I Z

Partia Socialiste shtyn mbajtjen e Kongresit pas zgjedhjeve të pjesshme lokale

Z.H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More