Agjencia Zhurnal.mk.

Pas kërcënimit të Putinit, mobilizohet ushtria e Lituanisë

Lituania ka ngritur nivelin e gatishmërisë së forcës së reagimit të shpejtë të ushtrisë së saj “për të parandaluar çdo provokim nga pala ruse”, sipas ministrit të mbrojtjes lituaneze

 

“Meqenëse mobilizimi ushtarak i Rusisë do të kryhet edhe në rajonin e Kaliningradit, në lagjen tonë, Lituania nuk mund të shikojë vetëm”, tha Arvydas Anusauskas në një postim në Facebook, raporton AlJazeera.

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, gjatë një fjalim ka kërcënuar se “do të përdor çdo metodë”, duke aluduar në “mbrojtjen e Rusisë”.

Nga Britania e Madhe kanë thënë se kërcënimi i Putinit duhet të merret seriozisht.

Ndërsa, shumë vende gjithandej perëndimit e kanë kritikuar Rusinë për kërcënimet e bëra.

Related posts

Në Beograd shfaqet një mural që paraqet Putinin me flamurin rus dhe serb dhe fjalën “vëlla”

D V

AP: Afganët e shijojnë Shqipërinë, por sytë i kanë drejt Kanadasë

D V

Kishida: Japonia do ta shqyrtojë vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More