Agjencia Zhurnal.mk.

Pas certifikimit të rezultateve për kuvende komunale, LDK del partia më e votuar në nivel vendi

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve sot ka certifikuar rezultatet e zgjedhjeve lokale të 17 tetorit për kuvendet komunale.

 

Në bazë të këtyre të dhënave, LDK është partia më e votuar sa i përket votave për asamble komunale. LVV renditet e dyta me votë popullore derisa PDK e treta. AAK ka dalë partia e katërt në këtë renditje.

LDK ka grumbulluar 170 mijë e 134 vota

LVV ka 168 mijë e 84 vota

PDK ka 161 mijë e 645 vota

AAK ka 90 mijë e 863 vota

Lista Serbe 53 mijë e 342 vota

Kujtojmë në raundin e dytë nuk do të ketë votime për asamble komunale, derisa për kryetarë të komunave do të votohet në 21 komuna.

Related posts

Vjosa Osmani: Procesi i dialogut duhet ta ketë për qëllim njohjen reciproke mes Kosovës dhe Serbisë

N E

Ngritet aktakuzë për vjedhjen e 2.1 milion eurove nga Thesari

D V

Masat anti COVID-19, Policia në rajonin e Mitrovicës për tri ditë shqiptoi mbi 350 tiketa

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More