Agjencia Zhurnal.mk.

Pas Biden, Blinken kthehet në Evropë për të mbështetur unitetin perëndimor, ja sfida kryesore

Disa ditë pas udhëtimit të parë presidencial të Joe Biden jashtë vendit, Sekretari i Shtetit Antony Blinken u kthye në Evropë të martën (22 qershor) për të vazhduar punën e ndërtimit të unitetit perëndimor kundër një Kine në rritje.

 

Blinken u largua nga Uashingtoni të martën vonë pasdite për në Berlin dhe do të vazhdojë për në Paris dhe Romë, duke takuar dy liderët kryesorë të Bashkimit Evropian, Kancelaren gjermane Angela Merkel dhe Presidentin francez Emmanuel Macron, si dhe udhëheqësit e Vatikanit dhe duke marrë pjesë në bisedimet për vendosjen e paqes në Libi dhe mposhtjen e grupit ekstremist ‘Shteti Islamik’.

Diplomati i lartë amerikan do të mbyllë udhëtimin e tij me një takim të 29 qershorit të Grupit të 20 ekonomive kryesore, në qytetin italian të Matera, duke e sjellë atë potencialisht ballë për ballë me homologun e tij nga Kina – pohimi në rritje i të cilit jashtë dhe brenda është identifikuar nga administrata e Biden si sfida kryesore e SHBA-së.

Biden në udhëtimin e tij kishte propozuar një plan të gjerë infrastrukture nga Grupi i 7 demokracive industriale për të rivalizuar ‘Nismën e Rripave dhe Rrugëve’ të nënshkrimit të Kinës dhe udhëhoqi një samit të NATO-s për të parë Kinën më qartë se kurrë më parë.

“Ky udhëtim është një vazhdim i përparësisë që presidenti Biden ka bërë në rindërtimin e marrëdhënieve tona me aleatët”, tha Phil Reeker, diplomati i lartë amerikan për Evropën.

“Fuqia e këtyre marrëdhënieve do të hedhë bazat për shumë nga përparësitë e politikës së jashtme, duke përfshirë rimëkëmbjen ekonomike ndërsa dalim nga pandemia e Covid dhe shtyn përsëri Republikën Popullore të Kinës dhe autoritarizmin në përgjithësi në të gjithë botën”, u tha ai gazetarëve.

‘Riparimi i çarjeve’

Shumica e evropianëve janë gëzuar me entuziazmin e Biden për aleanca pas presidencës së trazuar të Donald Trump, i cili trazoi kombet mike për ato që ai i pa si praktika të padrejta tregtare dhe kontribute të pamjaftueshme në mbrojtjen e përbashkët.

Ekipi i Biden është dukshëm transatlantik. Blinken, një veteran i politikës së jashtme me zë të butë, u rrit pjesërisht në Paris dhe flet rrjedhshëm frëngjisht, një ndryshim i ashpër në stilin nga paraardhësi i tij i guximshëm Mike Pompeo, i cili erdhi nga bota e politikës thellësisht konservatore të SHBA.

Biden ka lëvizur shpejt për të lehtësuar përçarjet me Evropën, duke ndryshuar vendimin e Trump për të tërhequr trupat amerikane nga Gjermania dhe duke zgjidhur një përçarje të gjatë me Evropën në subvencionet e avionëve.

Më e diskutueshme, Biden hoqi dorë nga sanksionet kryesore në Nord Stream 2, tubacioni i gazit në përfundim midis Rusisë dhe Gjermanisë që kundërshtohet veçanërisht nga Ukraina, e cila po lufton me separatistët pro-rusë dhe ka frikë se do të humbasë levën e saj si pikë tranziti.

Edhe disa ligjvënës të Partisë Demokratike të Biden e kanë kritikuar qasjen, duke parë qetësimin e presidentit rus Vladimir Putin me të cilin Biden u takua javën e kaluar në Gjenevë.

Administrata e Biden argumenton se projekti ishte shumë larg për t’u ndalur dhe se ai në vend të kësaj ruajti një rrugë për të punuar me Gjermaninë për vendosjen e vijave të kuqe për Rusinë.

Reeker tha se administrata vendosi të “bëjë diçka pozitive nga situata e vështirë”.

Ndërrime në Kinë

Ian Lesser, nënkryetar i Fondit Gjerman Marshall të Shteteve të Bashkuara, tha se Nord Stream 2 ishte një nga një numër çështjesh ku Biden do të peshojë një “ekuilibër të vështirë” me evropianët.

“Pyetja është, me të vërtetë, a duam ta bëjmë këtë për Gjermaninë apo ta bëjmë këtë për Rusinë?” tha ai.

Ndërsa Merkel përgatitet të përfundojë mandatin e saj 15-vjeçar pas zgjedhjeve të këtij viti, fytyra e re miqësore në Shtëpinë e Bardhë ndihmon që marrëdhënia midis Shteteve të Bashkuara dhe kombit më të populluar të BE të mbetet e qëndrueshme.

Por udhëheqësi tjetër gjerman mund të marrë një qëndrim tjetër ndaj Kinës sesa Merkel, një avokate e joshjes së fuqisë aziatike përmes tregtisë.

Kandidatja kryesore, Annalena Baerbock e të Gjelbërve, ka paralajmëruar për kompani kineze të tilla si Huawei duke mbledhur të dhëna në Evropë dhe premtoi një përgjigje më të ashpër mbi trajtimin e pakicës Ujgur – qëndrime që do të kënaqnin Shtetet e Bashkuara, të cilat akuzojnë Pekinin për gjenocid.

“Ka pasur një ashpërsim të pikëpamjeve në Evropë, gjithashtu për Kinën”, tha Lesser, i cili është i vendosur në Bruksel.

“Ndërsa qëndrimet këtu nuk janë aq sa janë në Uashington dhe ato kurrë nuk mund të përputhen saktësisht në detaje ose në stil, administrata e Biden po kërkon të inkurajojë atë konvergjencë afatgjatë”.

Related posts

Erdogan i ka thënë Hercogut se është i mërzitur nga përplasjet në Al-Aksa

Xh M

Kriza me lirën shihet si mundësi për të sfiduar Erdoganin

D V

NATO, SHBA dhe Gjermania i dënuan referendumet e planifikuara në katër rajone ukrainase

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More