Agjencia Zhurnal.mk.

Pas akuzave për korrupsion, Sebastian Kurz jep dorëheqje nga posti i kancelarit të Austrisë

Kancelari i Austrisë, Sebastian Kurz ka dhënë dorëheqje.

 

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, në deklaratën e tij për shtypin e mbledhur, 35-vjeçari pohoi të shtunën në mbrëmje se akuzat për korrupsion kundër tij ishin të rreme.

Por pasi partneri i koalicionit, përkatësisht të Gjelbrit, u kthyen kundër tij, ai ka vlerësuar se kaosi do të ishte i papërgjegjshëm.

“Kështu që unë dua të lirojë vendin”, ka thënë Kurz.

Ai planifikon të japë dorëheqjen në një përpjekje për të shuar një krizë qeveritare të shkaktuar nga njoftimi i prokurorëve se ai është një objektiv i një hetimi korrupsioni.

Kurz, 35 vjeç, tha se ai ka propozuar që ministri i Jashtëm, Alexander Schallenberg, të jetë zëvendësuesi i tij.

Vetë Kurz planifikon të bëhet kreu i grupit parlamentar të Partisë së tij Popullore Austriake.

Partneri i partisë së tij, të Gjelbrit, tha të premten se Kurz nuk mund të qëndrojë si kancelar dhe kërkoi që partia e tij të emërojë një “person të padiskutueshëm” për ta zëvendësuar atë.

Udhëheqësit e opozitës kishin bërë thirrje që Kurz të largohej dhe planifikuan të paraqisnin një mocion mosbesimi kundër tij në parlament të martën.

Related posts

Shoqata e Botuesve Kinë-Vendet e Evropës Qendrore e Lindore, forum mbi bashkëpunimin në fushën e botimeve

Z H

Vështrim nga Brukseli: Kush mund ta pasojë Merkelin?

D V

Kinë, fluturimet e pasagjerëve pothuajse në nivele parapandemike

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More