Agjencia Zhurnal.mk.

Partisë “E Majta” i “djegë” që uniformat e policisë do të jenë edhe në SHQIP

Shkup, 24 nëntor – Partia “E Majta” sot ka dorëzuar iniciativë deri te Gjykata Kushtetuese për vleërsimin e kushtetueshmërisë të vendimit me të cilën Qeveria ka vendosur që uniformat e policisë nga viti 2023 të jenë në dy gjuhë, informon Zhurnal.

 

Sipas të Majtës, ky vendim është kundër kushtetutës dhe nuk guxon të zbatohet.

“Konsiderojmë se ky vendim si akt nënligjor të qeverisë është në kundërshtim me Kushtetutën, me aktet tjera nënligjore me ligjin për gjuhët, ligjit për punë të brendshme dhe ligjin për policinë.

Ekzistojnë shumë arsye formale-juridike dhe materiale juridike ky akt i qeverisë të anulohet dhe kjo është cekur në iniciativën tonë që e dorëzuam te Gjykata Kushtetuese”, thonë nga E Majta.

Sipas tyre, kjo paraqet degradim të gjuhës maqedonase dhe goditje mbi identitetin maqedonas./Zhurnal.mk

Related posts

Përdhunohet një 21 vjeçare në Shkup

Redaksia

Çka thonë të rinjtë për Marrëveshjen e Ohrit?

Xh M

Sejdiu: Nuk do të ketë rivotim në Zhelinë, Gjykata Administrative e pranon ankesën e Lëvizjes Besa

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More