Agjencia Zhurnal.mk.

Partia “E Majta” dorëzon iniciativë tjetër për referendum kundër marrëveshjes Bullgari-RMV

Shkup, 7 tetor – Sot në Kuvend, partia “E Majta” ka dorëzuar edhe një kërkesë tjetër për referendum sa i përket marrëveshjes me Bullgarinë. Kryetari i ksëaj partie, Dimitar Apasiev, deklaroi se kërkesa e dorëzuar në Kuvend është për referendum të patjetërsueshëm. Ai tha se janë mbledhur 750 nënshkrime, ndërsa pyetja është : “A jeni për vazhdim të negociatave me BE-në duke pranuar konkluzionet e Kuvendit të 16 korrikut 2022”. Apasiev shtoi se pret që i pari i Kuvendit Talat Xhaferi të vendosë iniciativën në rend dite, informon Zhurnal.

 

Nga shumica parlamentare, deputeti i LSDM-së, Nenad Kociq akuzoi opozitën se po e pengon rrugën evropiane të shtetit.

Edhe VMRO-DPMNE para një muaji ka ngritur iniciativë për referendum për marrëveshjen mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut. Por, kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi e refuzoi këtë iniciativë me arsyetim se marrëveshja është ndërkombëtare dhe është ratifikuar në Kuvend, ndërsa sipas Kushtetutës, nuk mund të ndryshohet me ligj./Zhurnal.mk

Related posts

Letërnjoftime do të jepen edhe sot

D V

Maqedonia do të përpilojë kod të ri zgjedhor

Z.H

Miliona euro nga Venezuela diktatoriale janë transferuar në Maqedoni

Z.H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More