Agjencia Zhurnal.mk.

Parlamenti i Malit të Zi votoi Rezolutën mbi Srebrenicën

Parlamenti i Malit të Zi miratoi rezolutën mbi gjenocidin në Srebrenicës.

Kuvendarët përmes një votimi kanë njohur gjenocidin serb të kryer ndaj myslimanëve të Bosnje dhe Hercegovinës.

“Mali i Zi pranon se gjenocidi ndodhi në tokën Evropiane pas Luftës së Dytë Botërore, në të cilën u vranë mbi 8,000 civilë boshnjakë”, shkruan ndër të tjerash.

Ajo u ka bërë thirrje që të ndalohet mohimi publik i ekzistencës ose zvogëlimit të gjenocidit në Srebrenicë gjersa ka shpall 11 korrikun, si Ditën e Përkujtimit për Viktimat e Srebrenicës.

Qeveria malazeze gjithashtu u ka bërë thirrje të gjitha shteteve fqinje të vazhdojnë të sigurojnë drejtësi dhe mbështetje afatgjatë për të mbijetuarit e luftërave në ish-Jugosllavi.

Related posts

Presidenti i Këshillit Evropian bën thirrje për reforma në sistemin e OKB-së

Xh M

SHBA-ja thirrje rivalëve ndërluftues në Sudan t’i japin fund “konfliktit brutal”

Xh M

Azerbajxhani dërgon ndihma për armenët në Karabak

Xh M
OFERTË SPECIALE // Domain + Hosting + Uebfaqe për vetëm 400 Euro në vit!
Ofertë Speciale:
Domain + Hosting + Uebfaqe = 400euro!