Agjencia Zhurnal.mk.

Parlamenti i Çekisë zgjat Ligjin për Pandeminë që jep kompetenca emergjente

Dhoma e Ulët e Parlamentit të Çekisë të premten (18 shkurt) vendosi të zgjatë fuqinë e bazës ligjore me të cilën qeveria mund të vendosë kufizime për koronavirusin.

 

I ashtuquajturi “Ligji i Pandemisë”, i cili do të skadonte në fund të muaj, i lejon ministrit të shëndetësisë të mbyllë dyqanet dhe shërbimet dhe të kufizojë aktivitetet e kohës së lirë, ndër kompetencat e tjera.

Senati e kishte kundërshtuar zgjatjen në një votim të mbajtur në fund të javës së kaluar, i cili përfshinte një debat tetë-orësh mbi këtë çështje, por ligjvënësit në Dhoma e Deputetëve e kishin fjalën e fundit.

Disa nga senatorët që kundërshtuan kishin argumentuar se ligji ishte jokushtetues ose kishin çështje të tjera procedurale lidhur me miratimin e tij.

Por megjithëse qeveria e udhëhequr nga konservatorët po ruan kompetencat e urgjencës, ajo thotë se po planifikon lehtësimin e mëtejshëm të kufizimeve të koronavirusit në javët e ardhshme.

“Dua që ne të jemi në gjendje të festojmë Pashkët normale si para koronavirusit,” tha Ministri i Shëndetësisë, Vlastimil Valek.

Në Çeki maskat janë ende tëdetyrueshme në ambiente të mbyllura dhe ka kufizime kapaciteti në tubime të mëdha.

Pas hyrjes, të huajt duhet të pajtohen me regjistrimin dhe verifikimin e vaksinimeve ose rikuperimit ndaj COVID-19.

Related posts

Rusia do të rinisë furnizimin me gaz të Europës

N E

NATO gjurmon aeroplanët ushtarakë rusë mbi Detin Baltik

N E

Çështje kohe para një incidenti të madh në Detin e Kinës Jugore, thotë Pentagoni

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More