Agjencia Zhurnal.mk.

Paralajmëron studimi: Vajzat e reja që kalojnë orë të tëra në Instagram kanë më shumë gjasa të duan operacione plastike sesa ato që shmangin rrjetet sociale

Ekspertët nga Universiteti i Surrey anketuan 247 gra italiane – secila mes moshës 19-32 vjeç – në lidhje me angazhimin e tyre me Instagram dhe pakënaqësinë e trupit.

 

Më pas, secilës pjesëmarrëse iu shfaq një nga katër imazhe Instagrami – me shkallë të ndryshme seksualizimi – dhe komentet e tyre të lidhura. Në fund, gratë plotësuan pyetësorët pasues në lidhje me nivelin e pakënaqësisë së tyre në trup, gjendjen shpirtërore dhe qëllimet e ardhshme të operacioneve plastike.

Ekipi zbuloi se ekspozimi ndaj imazheve të seksualizuara në Instagram prirej të rrisë nivelet e pakënaqësisë së trupit të grave. Efekte të ngjashme të dëmshme nuk u panë në mesin e atyre individëve të cilëve iu treguan vetëm imazhe jo të seksualizuara. Komentet, përveç kësaj, duket se nuk kanë efekt.

https://www.instagram.com/p/CQbhV9HMdxy/?utm_source=ig_web_copy_link

Hulumtimi u krye nga psikologia sociale Francesca Guizzo nga Universiteti i Surrey dhe kolegët e saj. “Ky është një studim emocionues që bashkon dimensione të ndryshme në hulumtimin e shëndetit mendor dhe nxjerr në pah faktorët e rrezikut”, tha Guizzo, shkruan Daily Mail.

Gjetjet si këto tregojnë se ekziston një lidhje e qartë mes imazheve të seksualizuara që gratë e reja ekspozohen në Instagram dhe asaj se si ndihen për veten e tyre. “Duke pasur parasysh popullaritetin e Instagramit si një nga platformat më të njohura të rrjeteve sociale në botë dhe përhapjen në rritje të operacioneve plastike, këto gjetje janë me interes të veçantë”.

https://www.instagram.com/p/CSh5Xw5h30y/?utm_source=ig_web_copy_link

“Duhet bërë më shumë për të luftuar negativitetin e trupit; veprime të tilla si përhapja e mesazheve pozitive mund të funksionojnë për të përmirësuar kënaqësinë e trupit femëror. Ne kemi punuar në disa nisma për të ndihmuar në përmirësimin e mirëqenies dhe promovimin e pozitivitetit të trupit në Facebook dhe Instagram”, tha një zëdhënës i Facebook për MailOnline.

Këto, shpjeguan ata, përfshijnë “testimin e heqjes së pëlqimeve për të ndihmuar në minimizimin e kulturës së krahasimit, deri në heqjen dhe kufizimin e produkteve të caktuara dietike dhe operacioneve plastike”.

https://www.instagram.com/p/CPt1rQupdlK/?utm_source=ig_web_copy_link

“Ky hulumtim i ri i vlefshëm shton peshën e provave në lidhje me dëmshmërinë e imazheve të seksualizuara të njerëzve që janë aq të zakonshme në rrjete sociale”, komentoi menaxherja e Fondacionit të Shëndetit Mendor Katrina Jenkins. 

Related posts

Eksperti zbulon se çfarë i bën vërtet këmbëve qëndrimi ulur në zyrë gjatë gjithë ditës

D V

Pijet që mund ta rrisin rrezikun nga kanceri

Lea Muslija

Të parandalosh rënien e flokëve ndërsa plakesh do të thotë të shmangësh faktorët stresues mjedisorë, tregojnë studimet

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More