Agjencia Zhurnal.mk.

Papa Françesku: Disa dëshironin të më shihnin të vdekur dhe po përgatiteshin për të zgjedhur një tjetër Papë

Papa Françesku tha se disa njerëz në Kishën Katolike shpresonin se nuk do t’i mbijetonin operacionit të fundit të zorrës së trashë dhe dënoi “kritikët e zhurmshëm konservatorë” për kryerjen e “punës djallëzore” kur ata minuan Kishën Katolike Romake.

 

Papa Françesku e deklaroi këtë gjatë një takimi me jezuitët në Sllovaki, raporton reuters, sipas revistës jezuite La Civilta Cattolica.

I pyetur për shëndetin e tij, Papa Françesku tha se ai ishte ende gjallë, megjithëse “disa njerëz donin ta shihnin të vdekur”.

Ai vuri në dukje se ai e dinte se kishte edhe takime midis udhëheqësve të caktuar të kishës të cilët thanë se Papa ishte në një gjendje shumë më serioze sesa ajo që ishte thënë, raporton skynews.

“Ata po përgatitnin një konklavë për të zgjedhur një papë të ri. Falë Zotit, jam mirë”, tha Papa Françesku në një bisedë me jezuitët.

Papa ishte në operacion më 4 korrik dhe kaloi 11 ditë në spital, pas së cilës ai shërbeu në Vatikan gjatë gjithë kohës.

Ai kritikoi “stacionin kryesor televiziv katolik”, të cilin nuk e emëroi, por vlerësoi se ai ishte sulmuar vazhdimisht.

“Unë mund t’i meritoj këto sulme dhe fyerje sepse jam mëkatar, por kisha nuk e meriton këtë. Kjo është puna e djallit”, shtoi Papa Françesku.

Vitet e fundit, Papa Françesku ka qenë në qendër të kritikave nga një konservator i vogël por i fuqishëm amerikan i cili është i pakënaqur me pikëpamjet e papës për çështje të ndryshme teologjike, si dhe për çështjet sociale nga emigracioni në ndryshimin e klimës. 

Related posts

‘Shkundet’ Greqia, tërmet i fortë në Rodos

Xh M

Parlamenti spanjoll miraton planin e kursimit të energjisë

Z.H

Mianmar, ushtria ekzekuton katër aktivistë të demokracisë

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More