Agjencia Zhurnal.mk.

Panovski: Nuk do të rekomandoja vaksinim të fëmijëve

Shkup, 7 korrik – Mikrobiologu Nikolla Panovski për “360 gradë” thotë se fokusi kryesor për momentin duhet të jetë vaksinimi i të moshuarve dhe grupeve të rrezikuara dhe jo fëmijët.

 

“Mendoj se së pari duhet të vaksinohen personat mbi 60 vjet. Nuk e di pse duhet të vaksinohen fëmijët. Do të vaksinohen fëmijët e atyre që tashmë janë vaksinuar dhe nuk do të mbrohet familjet ku askush nuk është i vaksinuar”, thotë Panovski.

Ai shton se duhet të vaksinohet grupet e rrezikuara dhe se vaksinimi i paralajmëruat nga MSH nuk është i logjikshëm.

“Kjo mund të bisedohet kur do të kemi vaksinuar 75-80% të popullatës”, tha Panovski.

Ndryshe, Ministria e Shëndetësisë njoftoi se nga java e ardhshme do të fillohet me vaksinim edhe te fëmijët.

Related posts

Natyra e konfliktit Maqedoni- Bullgari, për çka “luftojnë” dy vendet?

Z H

Ministri shqiptar i Mbrojtjes, Niko Peleshi për vizitë zyrtare në Maqedoninë e Veriut

Z H

Milloshoski: Kemi komunikim me ASH-AAA për çështjen e koalicionit parazgjedhor

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More