Agjencia Zhurnal.mk.

Panovski: Lloji i virusit omicron ndoshta ka hyrë në vend

Shkup, 20 dhjetor – Mikrobiologu Nikolla Panovski për “Sitel” tha se lloji i virusit omicron ndoshta tashmë ka hyrë në vend.

 

“Megjithatë, nuk ka nevojë të rrezikohet, që të mos ketë shpërthime nëpër spitale dhe ngritjen e spitaleve modulare. Duhet të merren masa. Për shembull, Greqia dje prezantoi një test të detyrueshëm PCR për të gjithë udhëtarët.

Nëse do të isha faktor në vend, menjëherë pas tyre do të fusja testet PCR për të gjithë qytetarët që hyjnë në vendin tonë. Masa e parë duhet të jetë e destinuar për kufijtë dhe aeroportet tona dhe duhet të jetë e vlefshme për 15 ditë në fillim dhe më pas të analizohet.

Nuk ka shpëtim nga omicron, nëse thonë se po përhapet me atë shpejtësi”, tha Panovski.

Ai tha se Komisioni i Sëmundjeve Infektive ka propozuar “masa të palogjikshme”.

Sipas mikrobiologut Panovski, pas shtatë ditësh coronavirusi nuk është në trupin e njeriut.

Related posts

Xhaferi në Athinë në konferencën e kryetarëve të parlamenteve të vendeve anëtare të Këshillit të Evropës

Z H

Si e bleu Rashkovski veturën 50,000 euro për vetëm 5,000 euro? KSHPK kërkon sqarim

Z H

Ademi: Gjykata Supreme ka refuzuar gjashtë ankesa të gjykatësve të shkarkuar nga Këshilli gjyqësor

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More