Agjencia Zhurnal.mk.

Palestinezët pranojnë ambasadorin e parë saudit

Zyrtarët palestinezë mirëpritën ambasadorin e parë të Arabisë Saudite të shtunën, thanë ata, në një shfaqje mbështetjeje edhe pse mbretëria e Gjirit po shqyrton mundësinë e vendosjes së marrëdhënieve zyrtare diplomatike me Izraelin.

Arabia Saudite, vendlindja e Islamit, ka mbrojtur kauzën palestineze dhe ka shmangur lidhjet zyrtare me Izraelin, por ShBA po kërkon të promovojë atë që mund të jetë një marrëveshje historike në Lindjen e Mesme që do të përfshinte normalizimin e marrëdhënieve izraelito-saudite, shkruan Reuters, transmeton Klan Kosova.

Në një ceremoni në Jordani, këshilltari diplomatik i presidentit palestinez Mahmoud Abbas, Majdi al-Khalidi, mori një kopje të letrave kredenciale të ambasadorit Nayef Al-Sudairi, si i dërguar jorezident, tha agjencia zyrtare palestineze e lajmeve Wafa.

Ky ishte “një hap i rëndësishëm që do të kontribuojë në forcimin e mëtejshëm të marrëdhënieve të forta vëllazërore që lidhin dy vendet dhe dy popujt vëllazërorë”, tha al-Khalidi, sipas Wafa.

Related posts

ShBA-ja vendos veto ndaj rezolutës së Këshillit të Sigurimit të OKB-së për armëpushim të menjëhershëm në Gaza

Xh M

11 ambulanca dhe 100 kamionë me ndihma të dërguara nga Turqia arrijnë në Gaza

Xh M

Shoqatat ”Jehona e Malësisë” dhe ”Malësia e Madhe” ju bëjnë thirrje shqiptarëve të diasporës që të regjistrohen

Xh M