Agjencia Zhurnal.mk.

Palestinezët anulojnë marrëveshjen me Izraelin për vaksinat, thonë se janë shumë afër datës së skadimit

Autoriteti palestinez ka anuluar një marrëveshje sipas së cilës Izraeli do t’ia jepte vendit të paktën një milion vaksina kundër COVID-19.

 

Sipas BBC, përcjell Telegrafi, autoriteti tha se vaksinat e Pfizer janë shumë afër datës së skadimit.

Më herët, Izraeli tha se nuk kishte nevojë për një njësi të vjetra vaksinash dhe ato do të përdoreshin për të shpejtuar programin e vaksinimit palestinez.

Kështu, palestinezët duhej t’ia jepnin Izraelit një numër të ngjashëm vaksinash që ata prisnin nga Pfizer më vonë gjatë vitit.

Sidoqoftë, kur mbërriti njësia e parë e vaksinave nga Izraeli, zyrtarët palestinezë thanë se ato ishin shumë më afër datës së skadimit nga sa pritej.

Ata thanë se nuk kishte kohë të mjaftueshme për t’i përdorur ato dhe se marrëveshja ishte anuluar. 

Related posts

Sherr në autobus, plas grushti mes pasagjerit dhe shoferit (Video)

Xh M

WSJ: Disa afganëve të strehuar në Kosovë mund t’iu ndalohet hyrja në SHBA

D V

Pas miratimit të ligjit të ri në Teksas që ndalon abortin pas javës së gjashtë, guvernatori pyetet nëse gratë e përdhunuara duhet të lindin

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More