Agjencia Zhurnal.mk.

Pagat e të gjithë të punësuarve në shëndetësi rriten për 5 përqind

Shkup, 9 janar – Deputeti i LSDM-së Nenad Kociç, ka numëruar investimet që i kanë bërë në shëndetësi, ndërsa paralajmërojnë se duke filluar nga ky muaj, pagat e të gjithë punëtorëve në shëndetësi rritën për 5 përqind, dhe për këtë qëllim janë siguruar 600 milion denarë në Buxhetin për vitin 2022.

“Për katër vite pagën bazë të mjekëve specializantë e kemi rritur për 40 përqind, motrave medicinale mes 20 dhe 23 përqind, mjekëve të përgjithshëm për 25 përqind, ndërsa punonjësve shëndetësorë për 15 përqind. Duke filluar nga ky muaj, pagat e të gjithë të punësuarve në shëndetësi rriten për 5 përqind. Për këtë qëllim janë siguruar 600 milion denarë në Buxhetin e vitit 2022”, ka deklaruar mes tjerash Kociç.

Related posts

A ju propozua Hungaria për tu arratisur si Gruevski? Meta: Kam respekt, e mori në qafë nepotizmi

Xh M

Azir Aliu: Në numra të deputetëve ne jemi barazi! 13 të VLEN, 15 të BDI-së (VIDEO)

Redaksia

Dimitrievski: ZNAM është opsioni i tretë në bllokun politik maqedonas

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky