Agjencia Zhurnal.mk.

Osmani: “Zgjoi” bën sonte historinë, krenare që për herë të parë një film artistik kosovar është në listën e ngushtë të Oscars

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas marrjes vesh të lajmit se filmit kosovar “Zgjoi” është futur në listën e ngushtë të filmave që do të nominohen në “Oscars” për çmimin “Filmi më i mirë ndërkombëtar”.

 

Akademia e Shkencave dhe Arteve në Los Angeles njoftoi të martën listën e ngushtë të filmave në disa kategori, ku në kategorinë lartpërmendur, në mesin r 15 filmave figuronte edhe filmi i regjisores Blerta Basholli.

Osmani përmes një status në rrjetin sociale Facebook, ku ka përgëzuar të gjithë ekipin për suksesin e shënuar nga ky film.

Sukses i jashtëzakonshëm!“Zgjoi”, filmi i Blerta Bashollit, që rrëfen historinë e heroinës Fahrije Hoti dhe grave të…

Posted by Vjosa Osmani on Tuesday, December 21, 2021

Related posts

Osmani i bën thirrje Indisë që ta njohë Kosovën

D V

Policia shqipton 2,520 gjoba për mosrespektim të masave antiCOVID

D V

Voton edhe Përparim Rama, fton qytetarët të dalin në votime

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More