Agjencia Zhurnal.mk.

Osmani takon Kasulidis në Nju Jork

Shkup, 21 shtator — Në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në Nju-Jork, ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, sot realizoi takim me ministrin e Punëve të Jashtme të Republikës së Qipros, Janis Kasulides, me ç’rast u shkëmbyen mendime për marrëdhëniet e përgjithshme bilaterale mes dy vendeve.

 

“U diskutua edhe për mënyrat e thellimit të bashkëpunimit, pas shumë vitesh shkëmbimi modest tregtar, për çka ka gatishmëri dhe interes të shprehur qartë.

Lidhur me integrimet euroatlantike, duke shprehur kënaqësinë e tij për mbajtjen e Konferencës së parë ndërqeveritare ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe Bashkimit Evropian, ministri Kasulidis rikonfirmoi mbështetjen e plotë të Qipros për politikën e zgjerimit të BE-së me vendet e Ballkanit Perëndimor dhe siguroi se Qiproja do të mbetet promotor i fuqishëm i integrimit të mëtejshëm dhe vazhdimit të negociatave formale për anëtarësim në BE”, kumtoi Ministria e Punëve të Jashtme.

Dy ministrat diskutuan gjithashtu për pasojat energjetike dhe më të gjera ekonomike në kontinentin evropian, si reflektim i luftës në Ukrainë.

Related posts

Shpëtoi nga ujërat në Greqi, Ivani: Qëndrova më shumë se 20 orë në ujë

Xh M

Parashikimi i motit

D V

2 denarë shtesë për kilogram për subvencionim të rrushit

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More