Agjencia Zhurnal.mk.

Osmani – Rinkeviç: RMV mbetet e përkushtuar në reformat për negociata për anëtarësim në BE

Shkup, 21 shtator – Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, në margjinat e Seancës së 77-të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, realizoi takim me homologun e tij, ministrin e Punëve të Jashtme të Republikës së Letonisë, Edgar Rinkeviç, ku kanë folur për të ardhmen e procesit të zgjerimit të Bashkimit Evropian nën lupën e fillimit të negociatave me Republikën e Maqedonisë së Veriut.

 

“Duke falënderuar për mbështetjen parimore të Republikës së Letonisë të rrugës sonë të integrimit evropian, Osmani informoi se Maqedonia e Veriut mbetet e përkushtuar në agjendën e reformave për rrjedhën pa pengesa të negociatave për anëtarësim me Bashkimin Evropian”, theksohet në kumtesën e MPJ-së.

Të dy bashkëbiseduesit shkëmbyen mendime edhe për thellimin e marrëdhënieve të partneritetit në kuadër të NATO-s, me theks të veçantë në pasojat në Evropë, të shkaktuara nga agresioni ushtarak rus ndaj Ukrainës, si dhe për rolin e vendeve baltike për ta forcuar këtë pjesë të Aleancës.

Gjithashtu janë shkëmbyer edhe mendime edhe rreth kryesimit të ardhshëm të Maqedonisë së Veriut me OSBE-në në vitin 2023, si dhe për çështjet aktuale në domenin e politikës së jashtme dhe të sigurisë, qëndron në kumtesë

Related posts

MPJ: Delegacioni qeveritar bullgar të martën do ta vizitojë Shkupin

D V

Rama: Kosova një ditë do të jetë pjesë e ‘Open Balkan’

Xh M

Panel-diskutim: Nevojitet rregullim më i mirë në mediumet elektronike për luftë kundër dezinformatave

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More