Agjencia Zhurnal.mk.

Osmani nga Spanja: Kërkojmë kthim në thelbin e parimeve të procesit të negociatave

Madrid, 22 gusht – Republika e Maqedonisë së Veriut nuk është në kërkim të rrugës së shpejtë të anëtarësimit, por kthimit në thelbin e parimeve të procesit negociator, tha ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, në fjalimin e tij në akademinë verore “Quo vadis Europa”, në Santander, Spanjë, e cila organizohet nga Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Borrell dhe Universiteti Ndërkombëtar Menendez Pelayo.

Në fjalën e sotme, Osmani theksoi se Maqedonia e Veriut, me negociatat e nisura pas 17 vitesh, është kandidate për anëtarësim në BE, me legjislacion 100% të harmonizuar me politikën e jashtme dhe të sigurisë të Unionit, aktor aktiv në bashkëpunimin rajonal, përgjegjës dhe anëtar i besueshëm i NATO-s, i gatshëm për ndryshime kushtetuese, nga ana e Bashkimit kërkon respektimin e vlerave dhe standardeve të Unionit.

“Për një kohë të gjatë, Maqedonia e Veriut është frenuar për shkak të çështjeve nga e kaluara dhe historia, dhe është koha të fillojmë të punojmë për të ardhmen e saj. Qytetarët tanë nga eurofilët më të mëdhenj me mbi 90% mbështetje për anëtarësim në BE kanë rënë në 60% dhe ne duhet ta ndryshojmë këtë trend. Të ringjallim idenë evropiane në Ballkanin Perëndimor! Është ideja më e mirë që ka pasur kontinenti në shekuj. Ai na dha të gjithëve kaq shumë. Fuqia e saj tërheqëse është ende e mirë, ne vetëm duhet të gjejmë mënyrën e duhur për ta sjellë atë më pranë përdoruesve përfundimtarë – qytetarëve tanë. Ne ua kemi borxh atyre!” ka thënë Osmani.

Osmani theksoi se nevojitet modifikimi dhe përshtatja e qasjes së Unionit ndaj zgjerimit, për shkak të ndryshimit të rrethanave gjeostrategjike. Ai vlerëson se për vendet e Ballkanit Perëndimor është i nevojshëm një vizion afatmesëm, i cili do të mund të mundësohej përmes të ashtuquajturës. “Më shumë integrim, përpara anëtarësimit” me synimin për më shumë parashikueshmëri dhe dinamikë në proces.

Related posts

Alarmante/ 46 raste të reja me HIV/AIDS në vend këtë vit, 10 më shumë se vitin e kaluar

Xh M

Vazhdojnë kërkimet për 14-vjeçaren e zhdukur nga Shkupi

Xh M

Mërgimtarët në Zvicër hapin dyert për liderët e Lidhjes Europiane për Ndryshim

Xh M