Agjencia Zhurnal.mk.

Osmani: BE-ja të kërkoj nga Serbia të ndalë retorikën e saj destabilizuese në rajon

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në një konferencë të përbashkët me presidentin e Sllovenisë, Borut Pahor ka thënë se  Sllovenia ka mbështetur përpjekjet e Kosovës për pavarësi, siç e ka mbështetur edhe pas luftës dhe në rrugën e saj drejt integrimit euroatlantik.

 

Osmani ka thënë se janë të interesuar që ta thellojmë këtë bashkëpunim me Slloveninë.

“Kosova e ka rrugën e saj të qartë e ajo është rruga e integrimit euroatlantik, për ne nuk ka alternativë tjetër përveç BE-së dhe NATO-s”, ka thënë Osmani.

Osmani ka përmendur edhe çështjen e liberalizimit të vizave, duke thënë se Bashkimi Evropian e ka humbur kredibilitetin sa i përket kësaj çështje.

“Liberalizmi i vizave është vonuar dhe kjo e dëmton kredibilitetin e BE-së. Heqja e vizave duhet jo të ndodh sa më shpejt. E falënderoj presidentin Pahor për mbështetjen në këtë çështje”, u shpreh Osmani.

Lidhur me dialogun, presidentja Osmani u shpreh se Kosova gjithnjë ka qenë pala konstruktive në këtë proces, por përshtypja jonë është se Serbia nuk është e interesuar që të arrijë një marrëveshje ligjërisht obligueshme me Kosovën.

“Njohja reciproke është ajo që duhet të jetë në qendër të këtij procesi. Për fat të keq fqiu ynë nuk e dëshiron një Ballkan Perëndimor stabil dhe në paqe prandaj edhe po përdor retorikë dhe veprime që po e destabilizojnë rajonin tonë. Shpresojmë që BE-ja do të jetë e qartë me Serbinë dhe të kërkoj që të ndërpres retorikën destabilizuese jo vetëm në raport me Kosovën por edhe me shtetet tjera të rajonit”, tha Osmani.

Osmani theksoi se Serbia po vazhdon që përmes strukturave ilegale në veri po vazhdon të destabilizojë Kosovën, e po ashtu edhe rritja e ndikimit rus paraqet kërcënim për destabilizim të mëtejmë të rajonit.

Presidentja Osmani shtoi se për të luftuar këto tendenca destabilizuese kemi nevojë për përkrahjen e miqve tanë. 

Related posts

Ambasada amerikane fton qytetarët të dalin në votime

D V

Specialja arsyeton deklaratat kundërthënëse të Trendafiloves 4 vjet më parë

D V

Borë dhe temperatura të ulëta – java do të nis me acar edhe më të ashpër

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More