Agjencia Zhurnal.mk.

Omëletë pranverore me domate, rrika dhe djathë do të jetë kafjalli juaj më i pëlqyer!

E gatshme për dhjetë minuta.

Shfrytëzoni artikujt e sezonit dhe përgatitni racion të ushqyeshëm, shija e të cilit do t’ju kënaqë.

Përbërësit:

– 2 vezë të freskëta;
– 1 qepë e re;
– 4 domate;
– 100 g rrikë;
– pak kripë dhe piper,
– 100 gramë djathë mozzarella;
– 1 lugë qumësht.

Përgatitja:

• Në një enë dhe përzieni vezët, shtoni dy lugë qumësht, erëza dhe qepën e grirë imët.

• Qitni vaj në tigan dhe qiteni omëletën dhe derisa ajo të piqet, pritni domatet, mozarelën dhe rrikat.

• Kur të vëreni që përzierja në tigan është bërë homogjene dhe po merr formë të fortë, shtoni gjysmën e përbërësve e tjerë dhe mbuloni me pjesën e mbetur të omëletës.

• Omëleta është e gatshme kur merr ngjyrë gështenjtë.

Ju bëftë mirë.

Related posts

Biskota ylberi për fëmijët tuaj!

D V

Tavë me mish pule dhe me speca për të gjitha kohët: Gjellë për sofrat më solemne!

D V

Recetë origjinale për mbretëreshën e sofrës së festës së Bajramit – bakllavanë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy