Agjencia Zhurnal.mk.

Olaf Scholz mund të jetë kancelari i ardhshëm i Gjermanisë

Kreu socialdemokrat Olaf Scholz është vetëm një hap larg për t’u bërë kancelari i ri i Gjermanisë, pasi partia e tij hapi bisedimet zyrtare të koalicionit me të gjelbrit dhe liberalët. Scholz njoftoi se të tre partitë, të cilat kanë vende të mjaftueshme në Bundestag për të formuar një qeveri, ranë dakord për fillimin e negociatave. “Një fillim i ri është i mundur nëse të treja palët bëhen së bashku,” tha Scholz në një konferencë për shtyp.

 

Ai premtoi se do të ulte taksat për të gjithë ata persona që kanë të ardhura të ulëta dhe se do të ofronte paga më të mira. “Ne duam të punojmë aq mirë sa të rizgjidhemi sërish”, ka vijuar më tej ai. Social Demokratët fituan zgjedhjet në Gjermani më 26 Shtator me një diferencë të vogël me Unionin Kristian Demokrat të Angela Merkel që përfundoi i dyti, rezultati më i keq zgjedhor i kësaj partie i parë ndonjëherë.

Related posts

Jo vetëm në Gjermani: Përmbledhje pamjesh të katastrofës së krijuar nga përmbytjet në disa shtete të Evropës

D V

Britania çon përpara planin e heqjes së të gjitha masave kufizuese

D V

Guterres: Kriza humanitare në Afganistan drejt katastrofës

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More