Agjencia Zhurnal.mk.

OKB-ja fillon bisedimet me Rusinë për marrëveshjen e drithërave të Detit të Zi

Bisedimet midis një delegacioni rus dhe zyrtarëve të lartë të OKB-së për të adresuar ankesat e Moskës në lidhje me nismën e eksportit të drithërave të Detit të Zi kanë filluar në Gjenevë, tha një zëdhënës i OKB-së.

 

Shefi i ndihmës i OKB-së, Martin Griffiths, i cili kryeson bisedimet për eksportet e Ukrainës, dhe zyrtarja e lartë e tregtisë e OKB-së, Rebeca Grynspan, po takohen me zëvendësministrin e jashtëm të Rusisë, Sergei Vershinin, në zyrën e OKB-së në Gjenevë, tha Alessandra Vellucci, zëdhënëse e Kombeve të Bashkuara në Gjenevë, shkruan Aljazeera.

“Ky diskutim, shpresohet se do të çojë përpara përparimin e bërë në lehtësimin e eksportit të papenguar të ushqimit dhe plehrave me origjinë nga Federata Ruse në tregjet globale,” tha Vellucci në një konferencë shtypi.

Negociatat vijnë vetëm tetë ditë përpara se marrëveshja e ndërmjetësuar nga Kombet e Bashkuara dhe Turqia në korrik të rinovohet.

Marrëveshja ka ndihmuar në shmangien e një krize globale ushqimore duke lejuar eksportin e ushqimit dhe plehrave nga disa nga portet e Detit të Zi të Ukrainës.

Related posts

Pse Rusia anuloi planin për të sulmuar fabrikën e çelikut në Mariupol?

D V

Biden e quajti Putinin kasap, Macron kërkon që të mos ketë eksalim verbal

Lea Muslija

Konflikt midis ushtarëve izraelit dhe palestinezëve në një shenjtore në Bregun perëndimor

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More