Agjencia Zhurnal.mk.

OKB dënon shtypjen brutale të protestave nga talebanët

OKB-ja ka dënuar talebanët për atë që e quajti “përgjigje gjithnjë e më e dhunshme” ndaj kundërshtarëve, disa javë pasi grupi mori kontrollin në Afganistan.

 

Sipas BBC, përcjell Telegrafi, trupi tha se luftëtarët talebanë vranë katër persona gjatë protestave të fundit.

Demonstrata janë zhvilluar në të gjithë Afganistanit që nga rënia e Kabulit më 15 gusht, duke kërkuar respektimin e të drejtave të grave dhe lirive më të mëdha.

Talebanët kanë përdorur shkopinj, kamxhikë dhe municion të gjallë kundër protestuesve, tha OKB në raportin e saj.

“Ne iu bëjmë thirrje talebanëve që të ndërpresin menjëherë përdorimin e forcës dhe dënimin arbitrar të atyre që ushtrojnë të drejtën e tyre për tubim paqësor dhe gazetarëve që mbulojnë protestat”, tha një zëdhënëse Komisionerit të Lartë të Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut.

Related posts

Bajden do të bisedojë me Zelenskin

Xh M

Migracion për shkak të ndryshimit të klimës: Kur rrezikohet shtëpia në bregdet

Xh M

Papa do të takojë komunitetin rom të Sllovakisë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More