Agjencia Zhurnal.mk.

OBSH paralajmëron qytetarët: Kombinimi i vaksinave Covid vetëm nga ekspertët shëndetësorë

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) së fundmi ka bërë me dije se qytetarët nuk duhet që të përziejnë vaksinat nga kompani të ndryshme. Mediat e huaja bëjnë me dije se ekspertët e OBSH kanë këshilluar qytetarët që një vendim i tillë për kombinim të vaksinave do të bëhet dhe merret nga autoritetet e shëndetit publik. Kryetarja e grupit të studiuesve të Organizatës Botërore të Shëndetësisë Sumiyya Sëaminathan në fjalën e saj një vendim të tillë e ka cilësuar të rrezikshëm, e duke theksuar se “do të ketë një situatë kaotike në vendet nëse qytetarët fillojnë të vendosin kur dhe kush do të marrë një të dytë”. “Individët nuk duhet të vendosin vetë, shërbimet e shëndetit publik mund, bazuar në të dhënat e disponueshme,” ka shkruar në një postim në Tëitter.

 

Ndërkaq në një panel ekspertësh të OBSH-së tha në qershor se vaksina Pfizer mund të jepet si dozë e dytë pas një doze fillestare të AstraZeneca nëse vaksina e fundit nuk është e disponueshme. Një gjykim klinik është duke u zhvilluar në Universitetin e Oksfordit në Mbretërinë e Bashkuar për të hetuar përzierjen e vaksinave AstraZeneca dhe Pfizer. Gjyqi u shtri kohët e fundit për të përfshirë vaksinat Moderna dhe Novavax.

Related posts

Presidenti Xi flet në telefon me homologun e tij amerikan Biden

Z H

CMG-ja: Ekonomia kineze kontribut në stabilizimin e rimëkëmbjes së ekonomisë botërore

Redaksia

SHBA “mbetet e përkushtuar” për Afganistanin pavarësisht zvogëlimit të stafit diplomatik

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More